Yusuf Islam

BilgiÇok ArananlarEn Yeniler
Trend

Bootlouder Kilidi Nedir?

Xiaomi cihazlarda 3.taraf kişileri engellemek, sistem güvenliğini sağlamak için cihaza üretici firma tarafından kurulan güvenlik duvarıdır. Cihazı korur. Rom, Root , IMEI Repair gibi yönetici değişikliği ayarlarının önünü kapatır ve engeller. Kilit aktif olduğu sürece bu ve buna benzer islmeler yapılamaz.

Orijinal olarak “Bootlouder Unclock” olarak geçen bu kilitin cihaza hiçbir zararı yoktur. Eğer sizde bu fonksiyonun aktifliğini kontrol etmek istiyorsanız en basit yöntem olan “yeniden başlat” ile yapabilirsiniz. Cihazı yeniden başlattığınız an ilk çıkan ekranda aşağı kısımda UNCLOCK yazısını kontrol ediniz. Eğer ilk çıkan ekranın alt kısmında UNCLOCK yazıyor ise cihazın kilidi açıktır. Bu şu anlamlara gelir;

  • Cihaz daha önce açılmış-kullanılmış demektir. Yani cihazınızı yeni aldıysanız en cihaz en az 1 haftadır etkin demektir.
  • Garantisi yok – bitmiştir.
  • Cihaz artık korunmuyor olup 3. Taraf erişime açılmıştır.
  • Rom, Root, IMEI Repair gibi adminstatör erişimi açılmıştır. Ve bu eklentiler kurulabilir.
  • Yeni nesil akıllı telefonlarda bulunan “cihazımı bul” özelliği devre dışı olur

Fakat eğer anlattığımız kısımda böyle bir yazı yoksa herhangi bir sorun yoktur. Yani kilit aktiftir.

Bu kilit aktif olduğu sürece Root gibi erişimleri yüklemek ve kullanmak mümkün değildir. Bu kilidi açmak için ise yaklaşık olarak cihazın 1 hafta kullanılması gerekir. Üretici firma yine bir tedbir nihayetinde kullanıcıya güvenlik açısından bir zaman verir. Bu zaman bahsettiğimiz gibi yaklaşık olarak 1 haftadır. Daha sonra bazı eklentiler, kurulumlar ve ayarlar ile açılabilir. Fakat biz bunu önermiyoruz. Özellikle böyle şeylerden anlamıyor iseniz böyle şeylere kesinlikle bulaşmayın. Bazı yanlışlıklar ile cihazı kilitleyebilir, kapanıp bir daha açıklamasına neden olabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu