Yusuf Islam

BilgiEn Yeniler
Trend

Cihazım Çok Ram Kullanıyor

Cihazınız fazla ram kullanıldığını fark ettiyseniz okumaya devam edin

Günümüzde hala hızla gelişmekte olan akıllı cihazlar her yeni özellik ile ram kapasitesini daha da artıyor.

Örneğin Samsung Galaxy Note 10 12 GB akıllı telefondan örnek verelim. Şuanda akıllı telefonlar arasında mükemmel performans, donanım ve tasarım ile dikkat çekiyor.

Fakat bu cihazla bile bazen ram kullanım seviyesini 10/12 olduğunu görebilirsiniz. Peki bu kadar zorlamamanıza veya kullanmamanıza rağmen ram neden bu kadar yüksek diyebilirsiniz.

Bunun çeşitli sebepleri olabilir;

  • Cihazınızı yakın zamanda güncellediyseniz
  • Arka planda fazla uygulama çalışıyorsa
  • Çeşitli fonksiyonlar açık ise (Bluetooth, wi-fi,mobil veri, vs.)

Benzeri şeyler ram seviyenizin yüksekselmesine neden olabilir. Çeşitli uygulamalar veya manuel olarak bunu azaltabilirsiniz.


Ram Kullanımının Faydaları

Üst kısımda bahsettiğimiz gibi cihazınız fazla ram tüketiyorsa bu kötü bir şey değildir. (Cihazın ısınması ve pil tüketimini artırması harici)

Bunun nedeni akıllı cihazın bizler daha rahat ve hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlamak içindir.

Çıkış yaptığımız veya kapattığımız uygulamayı ram arka planda depolar. Tekrar girmek istediğimizde ise hızlı bir şekilde uygulamayı çağırır ve ekrana yansıtır. Böylece kullanıcı daha az beklemiş olur. Aynı bu şekilde ram kullanıcıları daha az bekletmek ve süreden kazandırmak için bazı fonksiyonları arka planda depolar. Kullanıcı uygulamayı çağırana kadar gelmez. Eğer uzun süre çağırılmaz ise uyutulur. Yani cihazın fazla ram harcaması/tüketmesi kötü bir şey değildir. Tersine daha yararlı ve kazançlıdır. Bu nedenle korkmaya gerek yok. Özellikle yeni kullanıcılar bu durumdan endişe duyabilir ama endişelenilecek birşey yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu