Yusuf Islam

Çok ArananlarTeknoloji

Ghost Screen Sorunu Çözümü/Engellenmesi

Bahsedilen konu ve yazılarımız sahte, dikkat çekme veya ziyaretçi kazandırma amaçlı olup “CLICKBAIT” amacı gütmemektedir. Hepsi denenmiş ve görünmüştür. Cihazdan cihaza fark gosterebilir.

Önceki yazılarımızda Ghost Screen ne oldugundan ve nasıl olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise bunu düzeltmenin ve biraz daha azaltmanın yıllarını inceleyeceğiz.

İlk olarak belirtmek gerekir ise eğer cihazınızın garantisi varsa yani cihazınız garanti kapsamında ise direkt olarak servise başvurmanızı öneririz.

Şimdi ilk olarak bunu çıkmadan önce veya daha yeni oluşmaya başladığında yapılması gereken yollardan başlayalım. Aşağıdaki adımları güncel olarak uygulayalım; 

 • Cihazınızı güneş ile temasından korumaya özen gösterilmelidir. Bu olay en ciddi derece hasar verecek olandır. Güneş ile teması ekrana ciddi derece hasar verir bu nedenle cihazı güneş ışığından kaçındırılmalıdır.
 • Ağır uygulama ve oyunlarda çok fazla zaman geçirilmemelidir.
 • Parlaklık ayarı otomatik değil manual olaran ayarlanmalıdır ve orta seviyede kullanılmalıdır. ( Çünkü Otomatik parlaklık manuel olarak yapabileceğinizden daha yüksek bir seviyede tutulur)
 • Arka sekme/arka planda çok fazla uygulama açılmamalıdır. Belli bir seviyeden sonra kapatılmalıdır. (Ayarlarda bunu sağlayan otomatik bir ayar mevcuttur)
 • Cihaz çok hızlı kullanılmamalıdır. Sakin ve yavaş bir şekilde kontrol edilmelidir.
 • Cihaz çok fazla aktif kullanılmamalıdır. 

Şimdi ise yapılması gereken şeylerden bahsedelim;

 • Cihazımızı 2-3 güne bir kapatmak ve bekletmek (örneğin geceleri) cihazın hem donanım hem performans hemde batarya sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Aynı bir insan gibi akıllı cihazlarda arada bir dinlendirilmelidir. Böylece tam fonksiyonlu çalışırlar.
 • Örneğin cihazınızın şarjı bitti  gece saat 12 de şarja takın ve cihazı kapalı konuma getirin. Sabah kalktığınızda önce cihazı açın sonra şarjdan çekin. Endişeye gerek yok akıllı telefonlar sarj seviyesi dolduğunda şarj alımını bırakır. Böylece cihazınız ne kadar rahat olduğunu fark edeceksiniz.
 • Telefon ayarları, renk şeması kısmını “SOĞUK” yapın.

Ghost Screen olayına 3. Taraf müdahele etme kısmına geçelim. Android mobil mağazası olan Play Store’dan işe yaradığı tespit edilen 3 uygulama bırakıyorum. Üstlerine tıklayarak kolayca indirebilirsiniz. Kullanımı uygulamaya göre değişir. Nasıl kullanıldığını uygulama içinde veya daha fazla detay kısmından öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalar test yapılan bazı cihazlarda sorunu tamamen kaldırmış, bazılarında ise azaltmıştır.

 1.  Dead Pixels Test And Fix
 2.  Screen Colors
 3.  Mavi ışık filtresi

Eğer tüm yazılanları uygulamanıza rağmen hala sorun aynıysa cihazınızın bir an önce bir uzmana götürmeniz tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu