Yusuf Islam

BilgiTeknoloji
Trend

Ghost Screen Nedir?

Ghost Screen türkçede Hayalet Ekran anlamına gelmektedir. Önceki girdiğimiz uygulama/dosya vb. görüntünün mevcut ekranda kalmasi ve mevcut görüntünün üzerine yansımasına denir.

Günümuzde her saniye gekisen teknoloji ile bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet, telefon, akıllı saat, akıllı bileklik, derken yaşantımız elektronik icatlarla doldu.

Her ne kadar buna karşı çıksak da mecburiytte kullanmak zorunda kalıyoruz. Fakat teknoloji ne kadar gelişse de arkasında bazı sorunlara, kalıntılara yol açıyor. Işte günümüz sorunlarindan birisi olan Ghost Screen (Hayalet Ekran) sorunu cihazlarda artmaktadır.

Genellikle  LCD ekranlarda karşılaşan bir durumdur. Fakat son zamanlarda AMOLEDOLED ve POLED ekranların yaygınlaşmasıyla bu sorun daha nadir meydana gelse de LCD ekrana sabip cihazların sayısı çok fazladır. Çoğu cihazda rastlanan bu sorun ekran değişimi yapılarak kurtulabilecek bir sorundur.

Çoğu telefon markasında sık sık yaşandığı için telefon firmaları bunu kronik bir problem olduğunu kabul ederek garanti kapsamina girmesini sağlar. 


Ghost Screen Nasıl oluşur?

Bazı telefon firmalarını çaresiz bırakan bu sorun birçok nedenden dolayı olabilir. Bunlara yol açan belli başlı etkenler vardır. Bunlar başta cihazı tasarlayan firmanın ekran panelinde ödün vermesidir. Diğer türde ise; 

  • Cihazın ekranda çok fazla renk seçeneği nedeni ile bu renkrin kaymasindan oluşur.
  • Cihazın ekran parlaklığını çok fazla açmak ve uzun süre öyle kalması
  • Cihazın güneş veya yoğun ışık – sıcaklık altında kalması
  • Arka arkaya fazla uygulama açmak ve bunlar arasında hızlı geçiş yapmak 
  • Cihazın çok ısınması 
  • Cihazın uzun süredir aktif şekilde çalışması

Bütün bunlar cihazınızda Ghost Screen’i büyüten veya ortaya çıkaran sorunlardır.

Ghost Screen Sorunu yalnızca bunlar ile ortaya çıkmaz. Çıksa bile çok yoğun kullanım nedeni ile oluşur. Bu yüzden her cihada çıkacak diye endişelenmeye gerek yoktur.

Eğer cihazınızda böyle bir sorun ile karşılaştıysanız geç olmadan garantisi varsa garantiye yoksa güvenilir ve işinin ehli olan birisine tamir ettirmelisiniz. Çünkü bu olay çok küçük bir şekilde bile başlasa artarak ve büyüyerek devam etme riski vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu