Yusuf Islam

BilgiTeknoloji
Trend

iPhone Telefonların Ram’ı Android’e Göre Neden Az?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

Samsung Galaxy Note 10 Plus, günümüzün en güçlü android cihazlardan birisi ve 12 GB Ram kapasitesine sahip ve neredeyse rakipsiz bir performansa sahip. 

İphone 11 Pro Max , günümüzün en güçlü iOS işletim sistemine sahip telefonu ve 4 GB Ram kapasitesine sahip.

Peki arada bu kadar fark olmasına rağmen neden iPhone bu kadar iyi?  Hatta bazı gelişmiş özellikleri benzersiz ve fark yaratacak seviyede?

Bunu kısa bir şekilde anlatırsak, iPhone yazılım- donanım uyumlu ve İşletim sisteminden dolayı İOS;  Android’e göre daha stabil çalışıyor diyebiliriz.

Ancak konuyu biraz açarsak şu sonuca varırız.

İphone cihazlar ilk çıktığında yalnızca telefon erişimli olarak geliştirildi. Ama Android cihazlar tablet, dizüstü bilgisayar gibi şeylerle de bağlantı kurabiliyordu. iOS yalnızca kendi telefonlarıyla bağlantı kurduğu için cihazda cihazda fazladan Ram’a gerek yoktur. Böylece cihaz donanım olarak belirli bir iş yaptığı için daha hızlı çalışıyor. Ama Android cihazlar bastsda anlattığımız gibi birçok şeyle bağlantı kurduğu için ek birşeyler yapması ve arka planda birşeyler çalıştırması gerekiyor bu nedenle daha fazla belleğe gerek duyuyor. Yani özet geçersek iPhone cihaz stabil olduğu ve donanım uyumlu çalıştığı için daha hızlı çalışıyor.


Anroid cihazlar ise birçok Yeni özellik geliştiriyor. Cihazın arayüzünden itibaren birçok işlev yapabiliyor. Bizler daha hızlı bir şekilde istediğimizi yapalım diye Ram’da hazır uygulama depoluyor. Biz biseyler açmak istediğimde ise hızlı bir şekilde önümüze sunuyor.


Birde Android cihazlarda birden çok iş yapabiliyoruz. Örneğin sosyal medyadayadyız ve tarayıcıdan birseyler aramanız gerekiyor. Sosyal medyanızı kapatmadan arka plana alıyoruz. Daha sonra işimiz bittikten sonra arka plan uygulamalarından tekrar sosyal medyamıza giriyoruz. İşte bu kısımda Android bu işlevi kullanıcı için arka planda tutuyor. Ve diğer iş içinde ayriyeten çaba sarf ediyor. Yani kullanıcılarına daha hızlı ve güzel bir deneyim yaşatmak için RAM ve performans seviyesini artırıyor..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu