Yusuf Islam

Bilgi
Trend

Root (kök) Nedir?

Root windows işletim sisteminde karşılaştığımız Administrator‘un karşılığıdır. Bir Android cihaza root atmak, cihazda her yetkiyi yönetebilmeyi sağlar. Başlıca olarak şunları yapılabilir;

 • Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurulabilir.
 • Telefonumuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, ekran parlaklığı ayarlanması, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları kurulabilir.C
 • Market’teki Root’lu programları kullanılabilir. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root’lu programı kullanabilirsiniz.
 • Düşük hafızalı bir telefonunuz var. O telefondaki hafıza kartını, A2SD EXT yaparak, programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptler ile beraber telefonun dahili hafızası ile ext bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.
 • Root erişimi sunulan dosya, uygulamalar kullanılabilir.
 • Cihazda tüm dosyalara müdahale edilebilir.


Root (kök) Nasıl Atılır?

Root, bazı cihazlara çok kolay uygulanmasına rağmen bazılarına çok uğraşlar sonucu uygulanır. 

Örneğin Xiaomi cihazlarda bulunan bootlouder kilidi, cihazı 3. Taraf kişilere karşı korumaktadır. Buda root uygulanması işini zorlaştırır.

Yaklaşık olarak söylenebilir ki android 5.0 ve altı için root yüklemek, uygulama ile sağlanabilir. Fakat 5.0 üzeri için bilgisayar gibi cihazlarla dışardan müdahale edilmesi gerekir.

Android 8.0 ve üzeri için ise hem dışarıdan müdahale yapılırken hemde cihazdan birkaç fonksiyon aktif edilmesi gerekir.Root (kök) Yetkisi Vermenin Zararları?

Bahsettiğimiz gibi birçok işe yaramasına ve cihazımızı yönetip görünümünü güzelleştirsekde root erişimi cihaza bazı zararlar verebilir.

Bunlar başlıca olarak:

 • Cihazı Garanti kapsamından çıkartır.
 • Cihazı zorlayabilir.
 • Pil (batarya) ömrünü düşürebilir.
 • Cihaz ömrünü kısaltabilir.
 • Cihazın kapanıp bir daha açılmamasına neden olabilir.
 • Cihazda normalde görünmeyen sorunlara neden olabilir.
 • Bataryaya verdiği zarar gibi ekrana da zarar verebilir.

Başlıca olarak bunlara da neden olsa da daha birçok örnek verilebilir. Ve daha birçok soruna neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı en az “iyi” seviyede root erişimi kullanımını bilmiyorsanız, root atmamanız Daha iyi olacaktır.Root (kök) Cihazı Neden Garantiden Çıkartır?

Buna örnek olarak en iyi ekran parlaklığı verilebilir.  Şimdi ekran parlaklığını en sona getirelim. Ekranın nasıl göz aldığını görebiliriz.

Şimdide otomatik parlaklığı açıp çok güneş veya parlak biryere geçin. Ekranın sizin yükselttiğiniz ayardan daha da yüksek olduğunu görebilirsiniz. Buna pil sağlığınızı etkiler ve şarjınız daha hızlı gittiği görülür. Yani otomatik parlaklık cihazın şarjını daha hızlı bitirir.

Bunun nedeni ise otomatik parlaklık ekranı bizim yapabileceğimiz seviyenin daha da üstünde yapar. Bu test kanıtlanmış ve deneyerek görebileceğiniz bir olaydır.

Işte bunun gibi cihazımız (telefon/tablet vs) bizim bildiğimizden daha çok fonksiyonludur. Fakat yöneticiler (cihazı tasarlayanlar) cihaza zarar vermesi adına bunları en uygun standartlara göre ayarlar.

Fakat cihaza root erişimi verdiğimizde bizde aynı şekilde yani yönetici seviyesine geliriz.

Bu tam olarak kullanıcı bilinçli yaptığı için garanti kapsamından bu nedenle çıkar. Bir nevi cihazı korumak amaçlıdır.

Eğer cihazınızın garanti süresi bittiyse veya merak ediyorsanız root atabilirsiniz. Fakat başınıza gelecek sorunlardan tamamen siz sorumlusunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu